Seyran Ataklı
3 Kasım 2019

Doğal Zodyak


Merhaba sevgili okurlar,

Bundan böyle her pazar astroloji sohbetleriyle sizlerle birlikte olacağım. Aynı anda herkesi etkilemesi imkansız olan haftalık burçları yazmacağım elbette. Kendimi tanıtıp özgeçmiş yazmak yerine astrolojiyle nasıl tanıştığımı paylaşmak istedim sizlerle.

Yolculuğum aniden başlamadı. Neden buradayım? Yaşam amacım ne? Nereye gidiyorum? diye hayatıma kafa yorduğum bir anda tanıştım astrolojiyle. Sanırım 2014 yılıyla, Satürn Akrep burcunda ilerliyordu. Yeni anne olmuştum, öyle doğum sonrası sendromlar falan bana uğramamıştı, her yönden şanslı olduğumu hissediyordum, ancak kabıma sığmaz vaziyetteydim. Severek yaptığım 10 yıllık mesleğim haber spikerliği beni hiçbir yönden tatmin etmez olmuştu. Hayır astrolojiyle ilgili bildiklerim sadece 12 burçtan ibaret değildi, herkesin nüfus kağıdı şeklinde bir doğum haritası olduğunu öğrenmiştim. Çeşitli astrologlara zaman içinde haritamı da yorumlatmıştım. Ancak işin karmik yanı ilgimi çekmekteydi. Daha derine inmek istiyordum. Yerli yabancı elime aldığım her bilgiyi okudum, seminerlere gittim, derslere katıldım.

Sonra bir arkadaşım vasıtasıyla bir yol arkadaşıyla tanıştım. Aralıksız yıllarca ders aldım, çalıştım, o andan itibaren hayatım asla aynı olmadı ve anladım ki bu noktada astroloji insan ruhunun yolculuğunu gösteren hikayeler bütünüydü.

En başlarda işin profesyoneli olmak gibi bir hayalim yoktu ancak bu ihtimal asla gerçekleşmedi. Şu anda hayatımın tamamını ele geçirmiş durumda ve bundan dolayı çok mutluyum. Bu yolculukta gelişmemi, dönüşmemi, her olay ve duruma farkındalıkla bakmamı sağlayan, astrolojinin dahi çocuğu hocam Serdar Toker’e teşekkürü borç bilirim.

***

Astroloji kendimi tanımak, potansiyellerini sorgulamaktır. Ama en çok “önünü görebilmek”tir…

Astro, gezegen, yıldız demektir. Buna eklenen “nomi” dünyanın uzaydaki konumunu ve hareketini ölçmek, “loji” bunu yeryüzüyle ilişkilendirmektir.

Bizi gerçekte etkileyen tek bir gezegen var, o da Dünya’dır. Burada bizim için önemli olan zaman ve mekandır. Astrolojinin gücü hayatınızın her alanı birbiriyle ilişkilidir. Çünkü merkezinde siz varsınızdır. Aşk da iş de senin hayatındır.

Sen hayatının herhangi bir alanında bir eylem başlatırsan, o eylem sana döner, dolaşır yine seni bulur. Atalarımızdan gelen bir söz vardır “Ne ekersen onu biçersin.” Kendine yardım etmek istiyorsan başkasıyla ilgili ne yapabileceğini öncelikle hesaplaman gerekir. Karmik astroloji budur.

Sadece Güneş burcunuza bakarak yani “Aslan burcuyum” diyerek konuyu basite indirgemek hataların en büyüğüdür. Bir burcunuz yoktur, bir haritanız vardır.

İnternetten, burç sitelerinden, burç yorumlarıyla nasıl iş bulacağınızı, hayatınızın aşkıyla ne zaman karşılaşacağınızı, nasıl çocuk yapacağınızın bilgilerini oradan buradan günlük burç yorumlarıyla öğrenemezsiniz.

İnsanın tüm keşfetme, bilgisini konuşturma, kazanma, üretme ve güçlü olma tutkusunun altında hep o öz keşfin derin açlığı yatar aslında! Ama insan çoğunlukla bilmez bunu. Bilmez ve yanlış adreslerde gereksiz mücadeleleri tüketir. Onlarla doldurmaya kalkar o büyük boşluğu! Ve o büyük boşluk, insan kendi asıl yolunu bulmadıkça dolmaz.

Dolacak sanırsın, olacak sanırsın; ama hiçbir şey rüyalarındaki gibi olmaz!

“Rüyaları gerçekleştirmenin en kısa yolu uyanmaktır” demiş Emerson; düşünce rüyasından uyanış, işte astrolojinin giriş kapısıdır. Önümüzdeki haftalarda karmayı yeri geldikçe konuşacağız.

Sevgiyle.

BAŞIMIZIN TATLI BELASI MERKUR RETROSU

 

Her yıl Güneş akrep burcunda ilerliyorken, bedensel ve psikolojik olarak zorlanabileceğimiz, kendimizi çeşitli konularda baskı altında hissedeceğimiz bir zaman dilimine geçişimizi vurgular. Bir yılanın tüm faaliyetlerini durdurup, gizlenerek deri değiştirme zamanına benzetirim ben bu evreyi. Amaç daha parlak bir görünüme kavuşmaktır, yenilenmektir. Aslında hayatın kıymetinin bilinmesidir.

Bununla birlikte artık çoğumuzun az da olsa fikir sahibi olduğu iletişim gezegenimiz Merkür de 31 Ekim itibariyle akrep burcunda geri hareketine başlamışken “bir belirsizlik içindeyim, kendimi halsiz hissediyorum, ruhen hiçbir şeye istek duyamıyorum, gerçekte ne istiyorum!” şeklinde monoton şikayetler artıyorsa kendinize yüklenmeyin.

Akrep zamanı her şeyi derinden sorgulatır. Ancak aşırılıklar konusunda dikkatli olmayı da gerektirir. Gizli saklı olan şeyleri açığa çıkarma isteğimiz kabarabilir, sırlar ortaya çıkabilir. Yanlış anlaşılma, kendini ifade etme zorlaşırken, sözler daha kırıcı ve sert hale dönüşebilir. Retro olduğu dönemde ise sabit fikirler daha da yoğunlaşır, duygusal titreşimleri daha yoğun algılamaya başlarız.
Merkür önemlidir. Güneşe en yakın gezegendir. Düşünce şeklimizi ifade eder. Her türlü ilişkinizde Merkürleriniz uyumsuzsa anlaşamanız mümkün değildir.

Sezgilerimizin yol göstereceği, maneviyatın, hislerimizin oldukça yükseleceği bir zaman dilimindeyiz. Retro geçmişteki durumların sonuçlarıdır. Yarım kalan şeylerin sonuçlarıyla yüzleşmektir. Niyetlerimizi güzele iyiye çevirmeliyiz. Vicdan rahatsa hak ettiklerimiz ancak bu yolla yerini bulacaktır.

 

Merkür Retrosu nedir?

 

Merkür Retrosu alışkın olduğumuz bir gezegen hareketidir. Öyle ki yılda 3 bazen 4 kez geri hareketine başlar. Gezegenin Retro olması demek yörüngesinde yavaşlaması, yerinde sayması demektir. Dünyadan bakıldığında geri gidiyor gibi görünür. Hal böyle olunca yönettiği alanlarda pürüzler ortaya çıkar.

Sağlığınıza daha fazla özen gösterin

 

Sağlıkta boğaz enfeksiyonları, bağışıklık sistemi, üst solunum yolu rahatsızlıkları, sinüsler, nefes darlığı, akciğerler ve bulaşıcı hastalıklara karşı dikkatli olunmalı. Kapalı alanlarda fazla kalmadan, bolca temiz hava alabileceğimiz yerlerde bulunmakta fayda var. Bununla birlikte idrar yolları, ürolojik ve jinekolojik bazı problemlerle de karşılaşabiliriz.

En hızlı ekonomi etkilenecek

 

● Merkür Retrosu’nun ekonomi üzerinde çok ciddi etkileri olabilir.
● Para piyasalarındaki dalgalanmalar dövizde oynamalar en belirgin etkilerdendir.
● Yasalarda ciddi değişiklikler olabilir ya da yeni yasalar gündeme gelebilir.
● Kişisel güvenliğimiz, hanemizdeki genel bütçemizle ilgili düzenlemeler, borçlar, hesap-kitap ve harcamalarımızı düzenleyeceğimiz, vergi ve sigorta ödemelerini yapılandırabileceğimiz çözümleri bu dönemde bulabiliriz.

Merkür retrosunda duygusal hayatınız

 

● Aşk, evlilik, arkadaşlık konularında haksızlığa uğradıysanız bununla ilgili yüzleşmeler yaşayabilirsiniz. Yarım kalan aşklara selam olsun, canınızı yakanlar bağış-lanma dilenebilir. Tamamla-yamadığınız konular hız kazanabilir. Estetik ameliyatlardan, evlilik ve yeni iş anlaşmaları gibi birinci derece önem gerektiren konularda imzalardan uzak duralım.
● Özellikle ikili ilişkiler ve aşk hayatında takıntılı, kuşkulu, kuruntulu, had safhada kıskançlıklar yapabiliriz.
● Bu duygunun esiri olup dedek-tifçilik ruhuna bürünerek eş veya sevgililerin gizlice izlenmesi telefon ve bilgisayarlarını karıştırılması gibi abartılı davranışlardan kaçınmakta yarar var.
● Zira bu tavır ilişkilere çok ciddi zarar getirebilir.

 

RETRONUN GAZABINA AMAN DİKKAT

 

Merkür retrosunu asla hafife almayın. Bakın bu dönemde neler olabilir?
✔ Yanlış anlaşılmalar
✔ Elektronik aletlerdeki bozulmalar
✔ Araçlarda arıza.
✔ Geciken haberler
✔ Evrakların kaybolması
✔ Beklenen ama gelemeyen e-postalar
✔ Maden kazaları
✔ Su boruları, giderlerle ilgili problemler
✔ Son anda iptal edilen seyahatler

 

Retro gezegenin geçmişte sonuçlandıramadığımız, askıda kalan meseleleri gündeme getiren bir etkisi vardır. Yaşanmış olanlarla şu anda yaşanan arasında kıyaslamalar yapmak durumunda kalındığında akışta kalmaya özen göstermeliyiz. Merkür retrosu zayıflıklarımızla ve hatalarımızla yüzleşmek için mola vermemiz gereken bir dönemdir.

Toplumda kadınlar ve özellikle kız çocuklarımızla ilgili halkı etkileyecek, şiddet ve cinsel içerikli bazı sansasyonel durumları ortaya çıkarabilir.

Yazarlar

Doğal Zodyak
Seyran Ataklı