Sözcü Plus Giriş

Belarus sokakları yeniden karıştı

Belarus’ta Lukaşenko karşıtı gösterilerde polis, biber gazı, ses bombası ve plastik mermilerle göstericilere müdahale ederken, birçok gösterici gözaltına alındı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 19:37, 01/11/2020
Belarus sokakları yeniden karıştı

Belarus'ta 9 Ağustos'ta yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerini ülkeyi 26 yıldır yöneten Aleksandr Lukaşenko kazanınca muhalefet kanadı seçimlere hile karıştırıldığını öne sürerek taraftarlarını sokağa çağırmıştı.

Aylardır ara ara devam eden gösterilerde bir kişi hayatını kaybederken binlerce kişi yaralanmıştı. Protestolarda yüzlerce kişi gözaltına alınmaya devam ederken muhalefet kanadı sokakları terk etmeme konusunda ısrarlı davranıyor.

Bugün başkent Misnk’te 10 binden fazla gösterici bir araya gelerek protesto gerçekleştirdi. Lukaşenko’nun istifasının istendiği gösterilere polis sert müdahale etti.

Foto: İHA

POLİSTEN GÖSTERİCİLERE GÖZ YAŞARTICI BOMBA

Göstericilere karşı gece saatlerinden itibaren hazırlık yapan polis, 3 metro istasyonu ve bazı caddeleri kapattı. Sabah saatlerinde göstericiler bazı sokaklarda toplanmaya başlarken öğle saatlerine doğru Bağımsızlık Meydanı'na doğru hareket etti.

Polis yürüyüşlerde göstericileri uyararak gösterilerin yasal olmadığını belirtti. 300 kişilik bir grup yürüyüşlerine devam ederken polis ablukasını aşmayı başardı.

Diğer gruplar da yine polis ablukalarına doğru harekete geçince Belarus polisi tarafından biber gazı, ses bombası ve plastik mermilerle göstericilere müdahale edildi.

Foto: İHA

GÖZALTI SAYISI ARTIYOR

Gösterilerde polis tarafından gazeteciler gözaltına alınırken Polonya, Belarus ve Rusya'dan bazı gazeteciler ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

İnsan hakları örgütleri tarafından gözaltına alınanların sayıları için tespit çalışmaları devam ederken Belarus'un muhalif basın organları şu ana kadar 100'e yakın protestocunun gözaltı merkezlerine götürüldüğünü aktardı.

Minsk sokaklarında birçok grup dağıtılırken bazı gruplar ile polisler arasındaki çatışmaların devam ettiği ve polisin gözaltı işlemlerine devam ettiği belirtildi. (İHA)

İlginizi ÇekebilirLukaşenko'ya verilen süre doldu! Belarus yeniden karıştıLukaşenko'ya verilen süre doldu! Belarus yeniden karıştı

İlginizi ÇekebilirSakharov İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü ödülü Belaruslu muhalif kadınlara verildiSakharov İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü ödülü Belaruslu muhalif kadınlara verildi
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more