Sözcü Plus Giriş

Josep Borrell: İran’ın nükleerleşmesini engellemeyeceğiz

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran'ın nükleer programının önemli isimlerinden Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesine ilişkin, "İran'ın nükleerleşmesini önlemeyecek" değerlendirmesin bulundu.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 19:34, 01/12/2020
Josep Borrell: İran’ın nükleerleşmesini engellemeyeceğiz

İran’ın nükleer programının önemli isimlerinden Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesi konusunda Avrupa Birliği’nden (AB) açıklama geldi.

“Değişen Dünyada AB” adlı etkinlikte konuşan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran nükleer programında görevli üst düzey bilim insanı Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

* Muhsin Fahrizade’nin bu şekilde öldürülmesi bir suç teşkil ediyor. Üzgünüm ama sorunları çözme yolunuz bu değil. Nükleer bilim uzmanlarını öldürerek İran’ın nükleerleşmesini engellemeyeceğiz ve Ortak Kapsamlı Eylem Planının (JCPOA) yeniden canlanmasını istemeyen insanlar var. Bu yıllarda anlaşmayı canlı tutmak için çalışıyoruz. Amerika’nın geri çekilmesine rağmen.

“ABD’Yİ ANLAŞMAYA GERİ DÖNMEYE İKNA EDEBİLECEĞİMİZİ UMUYORUM”

Borrell ayrıca Avrupa Birliğinin ABD’yi nükleer anlaşmaya geri dönmeye ve İran’ı da JCPOA’nın öngördüğü gibi nükleer sorumluluklara tam uyum sağlamaya ikna etmesini umduğunu ifade etti. Borrell, ‘JCPOA’nın bir sonraki toplantısı için bir tarihin zaten belirlendiğini ve bunun Noel’den önce yapılacağını’ da sözlerine ekledi. (DHA)

İlginizi Çekebilirİran'ın nükleer programı uzmanına suikastİran'ın nükleer programı uzmanına suikast

İlginizi Çekebilirİran'dan suikast sonrası kritik açıklamaİran'dan suikast sonrası kritik açıklama