Sözcü Plus Giriş

Hasar gören adliyenin personeline ‘eşyanızı alın’ çağrısı

İzmir'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde birçok kamu binası da hasar gördü. O binalardan biri ise Bayraklı'daki İzmir Adliyesi... Duvarlarında derin çatlaklar oluşan binanın A ve B blokları Bölge Adliye Mahkemesi binasına taşınacak. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ise adliye personeline mesaj göndererek kişisel eşyalarını alma çağırısında bulundu.

İsmail SAYMAZ
Güncellenme: 15:52, 01/11/2020
Hasar gören adliyenin personeline ‘eşyanızı alın’ çağrısı

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında geçen cuma günü meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Hasar gören binalardan birisi de Bayraklı’da bulunan İzmir Adalet Sarayı. Duvarlarında derin çatlaklar oluşan adliye binası tedbir amaçlı boşaltıldı.

BAŞSAVCILIK’TAN PERSONELE MESAJ

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından personele mesaj gönderilerek hasarlı binadaki eşyaların toplatılması istendi. Mesajda şu ifadeler kullanıldı;: İzmir Adliyesi Ek Bina B Blokta yer alan Aile Mahkemeleri ve A blokta yer alan Asliye Hukuk Mahkemeleri ve sair birimlerinin Bölge Adliye Mahkemesi binasına taşınma işlemi 01.11.2020 Pazar günü (bugün) itibariyle başlayacaktır. Güvenlik ve düzen açısından dosyaların ve özel eşyaların çuvallaması, kolilenmesinin personel tarafından yapılıp, taşınma işlemlerine refakat amacıyla da yeterince personelin hazır edilmesi  önemle rica olunur.

Binadaki hasar personel tarafından böyle fotoğraflandı.

ADLİYEDE BÜYÜK PANİK YAŞANDI

Sosyal medyada paylaşılan bir görüntü ise tüyler ürpertti. İzmir Adliye'sinde bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde vatandaşların panik içerisinde ve çığlık atarak koşuşturduğu görüldü. Bazı vatandaşların ise tekbir getirerek yerinde hareket etmeden beklemesi dikkat çekti. Adliyenin tavanında döküntüler meydana geldiği görüntülere yansıdı.

HASAR GÖREN İKİ BLOK TAŞINACAK

Hasar gören adliye binasının iki bloğunun yeni yapılan Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşınacağını belirten Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, şunları söyledi:

– Binalardaki hasar tespit çalışmaları devam ediyor.  Ancak tedbiren her iki bloğun da taşınmasına karar verdik. Vatandaşlarımızın, çalışanlarımızın her hangi bir sıkıntıya uğramaması için… Aile mahkemelerimizin bulunduğu ve Asli Hukuk Mahkemelerimizin bulunduğu bu binaları da  Bölge Adliye Mahkemesi’ne yarın itibariyle taşımış olacağız. Bölge Adliyesi’nin yeni inşaatı bitmişti, yeni bir binamız orada bu hizmetleri vereceğiz.

– Yine burada ön bürolarımız da olacak ve adliyeyle ilgili bu konuda vatandaşlarımızın, çalışanlarımızın, avukatlarımızın, yargı mensuplarımızın hiçbir sıkıntıya uğramaması adına tüm tedbirlerimizi Bakanlık yetkilileri, Başsavcılığımız, ilgili bakanlığımız ve tüm komisyonumuz ortak bir şekilde çalışmaları titiz bir şekilde sürdürüyoruz.

Yayınlanma Tarihi:14:31,
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more