Sözcü Plus Giriş

Hangi sınıflar okula gidecek? Yüz yüze eğitimde üçüncü aşama başlıyor

İlk etapta okul öncesi ve 1. sınıflar, sonrasında ise 2, 3, 4, 8. ve 12. sınıflar için yüz yüze eğitimi başlatan MEB, 5. ve 9. sınıfları da yarından itibaren okulda eğitim planlamasına dahil etti. Okulda yüz yüze eğitim, 5. sınıflar ve 9. sınıflarda haftada 2 gün yapılacak.

Güncellenme: 12:46, 01/11/2020
Hangi sınıflar okula gidecek? Yüz yüze eğitimde üçüncü aşama başlıyor

Okullarda yüz yüze eğitime kademeli olarak geçiş yapılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda birçok sınıfın okula başlamasının ardından 5. ve 9. sınıflar için de tarih kısa süre önce belirlendi. Yarından itibaren okullarda eğitim 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9 ve 12. sınıfları da kapsayacak şekilde genişletilmiş olacak.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamaya göre;

“Ortaokullarda 5. sınıflarda liselerde 9. sınıflarda yüz yüze eğitimi 2 Kasım itibariyle başlatıyoruz. Halan uzaktan eğitimin sürdüğü diğer sınıflarla ilgili durumu gelişmelere bakarak en kısa sürede ilan edeceğiz” dedi.

FOTO: DEPOPHOTOS / 2, 3, 4’üncü sınıflar ile 8’inci ve 12’nci sınıflar 12 Ekim’de okula başladı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NASIL OLACAK?

MEB tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

* Resmi ve özel ortaokul 5. sınıflarda haftada 2 gün toplam 12 ders saati ( 2 gün, 6+6), imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün toplam 14 ders saati (2 gün, 7+7 ) uygulanacak.

* Lise 9. sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati (2 gün, 8+8) yapılacak.

* Sınıflar, öğrenci mevcudu doğrultusunda sosyal mesafeye göre gruplara ayrılacak, her ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak.

* Ortaokul 5. sınıflarda Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri; imam hatip ortaokul 5. sınıflarda ise Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.

* 9. sınıf öğrencileri de haftalık ders çizelgelerinde gösterilen ortak, seçmeli ve meslekî derslerin tümünden sorumlu olduklarından dolayı okul yönetimince belirlenen derslerin yüz yüze eğitim yoluyla, bunların dışında kalan derslerin ise uzaktan eğitim yoluyla tamamlamaları gerekiyor.
Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak, öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler okul yönetimlerince alınacak.

* Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenciler uzaktan eğitimle derslerine devam edecek. Öğrenciler devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacak ve tüm konu ve kazanımlardan yapılacak ölçme ve değerlendirmelere katılacaklar.

İlginizi ÇekebilirOkulda sınavlar yüz yüze mi olacak?Okulda sınavlar yüz yüze mi olacak?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more