Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’nin en acı biberiyle reçel yaptılar
Türkiye’nin en acı biberiyle reçel yaptılar
Hatay'da Türkiye'nin en acı biberi olarak bilinen Samandağ biberi ile reçel yapan kadın girişimciler, kendi markaları ile bunu satışa sundu. İşte hem acı hem de tatlı tadıyla lezzetin sırrı...
Gurme 21 Kasım 2020 - 16:41

UNESCO tarafından ‘Yaratıcı Şehirler’ ağına dahil edilen gastronomi kenti Hatay’ın Samandağ ilçesinde yetiştirilen ve acısı ile tanınan biberden üretilen reçele ‘Aşk Reçeli’ adı konuldu.

Samandağ Belediyesi’ne bağlı bir kooperatif tarafından yapımına başlanan biber reçelinin Türkiye geneline tanıtılması hedefleniyor. Kadın girişimci Gönül Dağ tarafından üretilen ‘Aşk Reçeli’ hem acı hem tatlı tadıyla merak uyandırıyor.

ACI BİBER REÇELİ NASIL YAPILIR?

Reçeli hem acı hem de tatlı biberden yaptıklarını söyleyen Gönül Dağ, acı biber reçeli tarifini şöyle anlatıyor:

* Biberlerimizi yıkayıp ince ince doğradıktan sonra şekerle beraber tencereye koyuyoruz.

* İki saat bekledikten sonra, suyunu bırakıyor. Onu suyu ile kaynatıyoruz, kıvamını aldıktan sonra hazır hale geliyor.

* Piştikten sonra onu kavanozlara doldurup, havasını alıp satışa hazır hale getiriyoruz. Bu reçelin özelliği acı biber ile yapılmasıdır.

(FOTO: DHA)

“GÜZEL BİR LEZZET ORTAYA ÇIKTI”

Kadın girişimcilere destek vererek onların iş hayatına dahil olması için imkanlar tanıdıklarını söyleyen Samandağ Belediyesi Samandağ Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Yeliz Beyaz, Samandağ biberi ile reçel yapmaya karar verdiklerini ve güzel bir lezzeti ortaya çıkardıklarını söyledi.

“ÜRÜNLER ÇOK RAĞBET GÖRÜYOR”

Üretim evinde yüze yakın ürün bulunduğunu ve bu ürünlerinin tamamının ‘Gastro Köy’ markası ile satışını yaptıklarını söyleyen Beyaz, sözlerini şöyle tamamladı:

* Üretim evimizde üretimi tamamlanan bütün ürünlerimiz, hijyenik koşullarda paketlenip tescilli markamız Gastro Köy markamız ile satışa hazır hale getiriliyor.

* Gıda Tarım Müdürlüğü’nden iznimizle kendi etiketlerimizi bastırıyoruz. Çok geniş ürün yelpazemiz var. Türkiye’nin her yerine kargo yoluyla gönderebiliyoruz.(DHA)

Son güncelleme: 16:43 - 21.11.2020