Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
SÖZCÜ yazdı, 2 bin yıllık Gümüşkesen Anıtı kurtuldu
SÖZCÜ yazdı, 2 bin yıllık Gümüşkesen Anıtı kurtuldu
Dünyanın 7 harikasından biri Halikarnas Mozolesi’nin küçük benzeri, iki bin yıllık Gümüşkesen Anıtı’nın etrafını saran beton yapının “bertaraf” edilmesine karar verildi.
Yusuf DEMİR
Kültür Sanat 22 Kasım 2020 - 03:38

SÖZCÜ, geçtiğimiz Temmuz ayında, AKP döneminde en büyük ihalelere isimlerini yazdıran iki müteahhit İçtaş ve Limak'ın başlattığı inşaatla 2 bin yıllık Gümüşkesen Anıtı'nın nasıl betona gömüldüğünü gündeme getirmişti.

SÖZCÜ'nün haberi üzerine, dünyanın 7 harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi'nin küçültülmüş benzeri Gümüşkesen Anıtı'nın dibine yapılan müze inşaatının yıkımına karar verildi.

“BERTARAF EDİLECEK”

AKP Milletvekili Yavuz Demir, sosyal medya hesabından, 2 bin yıllık Gümüşkesen Anıtı'nın dibinde, tüm silüeti yok eden müze binası inşaatının “bertaraf” edilmesine karar verildiğini yazdı.

Demir şu ifadeleri kullandı: “Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'la Milas Gümüşkesen Mezar Anıtı'nı ziyaretimizde yeni müze olarak inşa edilmeye başlayan yapının arkeoloji ve kültürel değerlerimizle bir uyumu olmadığı, muazzam estetikle yapılmış eserin yanında yakışmadığına kanaat getirmiştik.

SÖZCÜ, konuyu 23 Temmuz’da gündeme getirmişti.

M.S. 2. Yüzyıl, Roma döneminde tarihlenen ve bölgemizin önemli tarihi yapılarından Gümüşkesen Mezar Anıtı'nın inşa edildiği tarihteki ruhunu koruyabilmek için, Sayın Bakanımızla sponsor bir firma tarafından hazırlanan yapının bertaraf edilmesi gerektiğinde mutabık olduk.”

2016 YILINDA BAŞLANDI

“Milas Arkeoloji Müzesi Yapımı ile Gümüşkesen Anıtı Çevre Düzenleme İşi” için Kültür Bakanlığı ile Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (IC Içtaş – Limak ortaklığı) arasında 2016 Aralık ayında protokol imzalandı. 1 yıl süre verildi. İşe başlandı, kaba inşaat tamamlandı ve çalışmalar durdu. Çevresi 2 bin 947 metrekare betonarme kapalı alanla örtülen 2 bin yıllık anıt 3 yıldır gezilemiyor.

“YIKIM SÜRECİNDE ANITA ZARAR VERİLMEMELİ”

Süreci en başından beri yakından takip eden ve tarihi mirasın korunması için mücadele veren Mimar Laçin Karaöz, öncelikle bir Milaslı olarak habere çok sevindiklerini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Yıkım sürecinde anıta bir zarar gelmeyeceğinden emin olmalıyız, yerel yönetim ve sivil organizasyonlar sürecin takipçisi olmalı.  Gümüşkesen Anıt Mezarı MS 1. yüzyılda inşa edildiğinde burası nekropol alanıymış. Anıtı anlamlı bir şekilde koruyabilmemiz için etrafındaki boşluğu da muhafaza etmemiz gerekiyor. Artık anıt etrafında daha fazla yapılaşmaya izin verilmemeli. Hem yerel yönetimler, hem de Kültür Bakanlığı kararlı bir tutum sergilemeli, Milas halkı da bu tavra katkı koymalı. Şimdi yapılacak yeni müze için yerelin de görüşü alınarak, yeni bir yer belirlenmeli ve ulusal ölçekli bir mimari proje yarışması düzenlenmeli. Bakanlığın açtığı başarıyla yürütülmüş pek çok müze yarışması oldu, Milas müzesi için de aynı yöntem uygulanabilir.”

Son güncelleme: 13:41 - 22.11.2020